Криминалисти в Разград разкриха двама души, занимавали се с измами на чужди граждани. Операцията е реализирана тази сутрин във връзка с досъдебно производство, образувано през 2023 г., съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
За средните, високите и най-високите части на Шумен се очаква да бъде спряно водоподаването до 20:00 часа днес, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“, съобщават на сайта си „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК).
Оттам уточняват, че заради профилактиката на помпената станция се очаква да бъде нарушено водоподаването и в останалата част на града.
Заради профилактика на помпена станция вчера бе спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов каза на 12 ноември: "Искаме държавата да определи проблема с водата в община Шумен за основен приоритет".
Над 200 шуменци протестираха на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата в областния град.
За една седмица – от 11 до 17 ноември, във Варненска област са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град.
Наложените актове и фишове са над 2251. Засечените нарушения на ограниченията за скорост са близо 4000 – 3907.
Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Петима души са управлявали автомобил под въздействието на наркотици.
През седмицата в региона са станали общо 40 катастрофи, от които девет са тежки. За седмицата няма пътнотранспортни произшествия със загинали.
Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани 4670 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 69 с четирима загинали.
Таксиметровите шофьори от Разград се присъединиха към националния протест на бранша заради поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". В протеста в Разград се включиха над сто автомобили. Колоната от коли тръгна от бензиностанция „Шел“ и премина по възлови булеварди и улици в града, като крайната точка бе стоянката за таксита на площад „Момина чешма“.
Шофьорите са категорични, че подобно драстично увеличение на задължителната застраховка е недопустимо. „За нас застраховките „Гражданска отговорност“ са поскъпнали безбожно. То е непосилно за нас. Искаме народните представители да обърнат внимание и да бъдат отменени тези високи застраховки“, каза пред журналисти Стефан Василев от Сдружението на таксиметровите шофьори в Разград. Той определи като неоснователно становището, че таксиметровите водачи са участвал
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Установени като извършители на измамите са 26-годишна жена и 29-годишен мъж. По предварителни данни в периода от 5 януари до 15 май 2023 г. в Германия, в условията на продължавано престъпление и с цел да бъде набавена имотна облага, те са измамили 35-годишен германски гражданин, че жена от България ще се омъжи за него. С парите, които той изпращал, му е причинена имотна вреда в размер на около 45 000 евро.
При претърсвания днес на два адреса в Разград и Ясеновец са иззети множество мобилни телефони, SIM карти и други вещи, съотносими към извършеното престъпление. Предстои назначаването на експертизи по иззетите технически устройства и документи. Работата по случая продължава под ръководството на Районната прокуратура в Разград, допълват от Областната дирекция на МВР.
В началото на февруари за измами и за изпиране на пари бяха задържани трима души от разградското село Ясеновец. Специализираната полицейска операция беше осъществена с участието на служители от Главна дирекция „Национална полиция“, сектор „Измами“, Областната дирекция на МВР в Разград, следователи при Окръжен следствен отдел под ръководството на Окръжна прокуратура – Разград.
Общо 14 852 безработни са започнали работа през октомври, а броят им се е увеличил с 830 или с 5,9% спрямо месец по-рано, показват данните на Агенцията по заетостта. С подкрепата на трудовите посредници 412 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се включили в заетост.
Равнището на регистрираната безработица в България през октомври се е запазило на 5,2%. То се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при преброяването през 2021 г. В края на месеца броят на безработните е бил 148 463.
В резултат от работата на ромските и младежките медиатори, както и на трудовите посредници, през месеца са активирани над 4500 неактивни на пазара на труда души.
Заявените в бюрата по труда свободни работни места на първичния пазар са 8860. В реалната икономика свободнит
Доброволци на Българския червен кръст (БЧК) започнаха раздаването на вода и храна на шофьорите на товарни автомобили на магистрала "Марица", които попаднаха в километрично задръстване. То бе предизвикано от плановото спиране на обработката на камиони на турския граничен пункт Капъкуле от 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на фаза 5 на информационната система за транзит NCTS. Трафикът бе пуснат едва в 00:50 часа след полунощ днес, което бе и причина за "тапата" от близо 40 километра преди нашия пункт.
Както по-рано съобщи, шестима доброволци са в помощ на водачите, някои от които чакат повече от денонощие и половина на опашката. Осигурените количества са 500 бутилки минерална вода и толкова пакетирани кроасана. Имаме резерви и готовност за още, ако това количество се изчерпи, каза директорът на областната структура на БЧК в Хасково Минка Мечеринкова. Тя добави, че така
Камиони се спират във вътрешността на страната от служители на „Национална полиция“ и „Гранична полиция“, за да се реши проблемът със струпването на камионите в участъка на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“, съобщи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Той припомни, че причина за опашките от камиони е продължилото повече от 30 часа спиране на пропускателния режим от страна на турските власти на съпределния на ГКПП „Капитан Андреево“ пункт – „Капъкуле“ заради подмяна на митическия софтуер там.
Главен комисар Златанов коментира още, че пропускането на камиони от вътрешността на страната към българо-турската граница става поетапно, за да се избегнат инциденти. Такъв имаше тази сутрин, когато по магистрала "Марица" при километър 105 в пос
В Кнежа ще отбележат 81 години от обявяването на селището за град, съобщават от общинската администрация.
Тържествата ще започнат на 22 ноември с представление на „Шекспирова бъркотия“. Спектакълът ще бъде представен от детско-юношеската театрална група „Шрих“ с ръководител Павлина Субашова.
Празничният 23 ноември ще започне в храм „Св. Троица“ с тържествен водосвет. След това ще се състои церемония по издигане на знамената и шествие до паметника на загиналите във войните граждани на града, където ще бъдат положени венци и цветя.
Концерт с участието на вокалните групи, мажоретните състави и клуба по спортни танци към Народно читалище „Борба-1896“ ще бъде финалът на тържественото отбелязване на 81-ата годишнина от обявяването на Кнежа за град.
С Постановление 10 на Министерски съвет от 23 ноември 1943 г.,
Фериботният кораб „Европа”, плаващ под румънски флаг и обслужващ линията Никопол-Турну Мъгуреле не извършва плавания от и за Румъния поради повреда. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) на сайта си. Информацията е актуална към 18:00 часа.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Никопол" на изход за товарни автомобили.
До 21 ноември, поради частични ремонтни дейности на асфалтовата настилка преди ГКПП „Дуранкулак“ на българска територия, за времето от 8:00 до 17:00 часа ще бъде затруднено движението на моторни превозни средства (МПС).
От „Гранична полиция“ допълват, че поради извършване на основния ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движението, като трафикът се осъществява в едн